ATA Mg® – Taurynian acetylu magnezu

ATA Mg

Wstęp

Pomaga na dokuczliwe skurcze nóg. Zmniejsza ryzyko chorób serca i cukrzycy. Reguluje ciśnienie krwi. Zapobiega powstawaniu zakrzepów. To naprawdę solidne korzyści. Jednak zwykły magnez… prawie w ogóle nie dociera do mózgu. Odpowiedzią na to jest taurynian acetylu magnezu, który efektywnie przekracza barierę krew-mózg – i dba o sprawność Twojej głowy.

Poświęć 5 minut na zapoznanie się z informacjami na temat ATA Mg® – nazywanym przeze mnie również N-Acetylotaurynianem magnezu lub taurynianem acetylu magnezu – i odkryj liczne korzyści z jego stosowania.

Pierwszy raz o nim słyszysz? Nic dziwnego, taurynian acetylu magnezu zawitał całkiem niedawno do naszego kraju. A ponieważ nikt jeszcze nie wypuścił kompleksowego artykułu na jego temat, sam postanowiłem taki napisać. Nie pozostaje mi nic innego – jak tylko życzyć Ci owocnej lektury!

Jakie są zalety stosowania ATA Mg® – N-Acetylotaurynianu magnezu?

Taurynian acetylu magnezu posiada liczne korzyści, które wyróżniają go spośród pozostałych rodzajów magnezu. Poznaj 9 zalet stosowania ATA Mg®.

  1. Z łatwością przekracza barierę krew-mózg.
  2. Poprawia funkcje mózgowe, sprawność poznawczą, w tym pamięć. Co więcej, wspiera procesy uczenia się. Ułatwia przyswajanie i późniejsze przypominanie sobie nowych informacji. Świetnie sprawdzi się w nauce języków obcych.
  3. Jest wysoce biodostępny w jelitach. Wchłanianie jelitowe jest aż o 20-30% wyższe niż w przypadku innych soli magnezu. W konsekwencji dawkowanie jest mniejsze, a oszczędzonych na tym pieniędzy – więcej.
  4. Jest wysoce biodostępny w mózgu. Co to oznacza? Bardzo niewielka dawka magnezu jest potrzebna, aby dotrzeć do mózgu i wywołać korzystne działanie na układ nerwowy.
  5. Znacząco przyczynia się do zmniejszenia stresu i niepokoju. Dzięki ATA Mg® nerwy nareszcie zaznają ukojenia, a organizm odpocznie od ciągłego napięcia.
  6. Obniża nadmierne pobudzenie poprzez regulowanie naszej reakcji na stymulujące zdarzenia czy substancje. Za dużo wypitych kaw? Taurynian acetylu magnezu uspokoi Cię i wyciszy dzięki swoim unikalnym właściwościom.
  7. Zmniejsza liczbę napadów migreny, napadów padaczkowych i epilepsji oraz ich intensywność.
  8. Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, w tym epizody migreny menstruacyjnej.
  9. Przywraca równowagę organizmowi.

Z czego składa się ATA Mg®?

Taurynian acetylu magnezu, ATA Mg®, dostarcza magnez w postaci N-Acetylotauryny i ma właściwości magnezu i tauryny, jak również unikalne cechy specyficzne dla ATA Mg®. Takie połączenie zapewnia większą biodostępność obu składników ATA Mg®.

Pierwszy składnik ATA Mg® — Tauryna

Tauryna jest niezbędnym aminokwasem o wielu funkcjach w układzie nerwowym. W szczególności ma działanie neurosedatywne i anksjolityczne, a więc uspokaja i działa przeciwlękowo.

  • Inicjuje procesy odnowy komórek nerwowych i przyczynia się do ich wzrostu. Dzieje się to głównie w hipokampie, miejscu odpowiedzialnym za tworzenie pamięci.
  • To wyjątkowy związek, które przychodzi na ratunek umierającym komórkom i odzyskuje właściwą komunikację między neuronami.
  • Niezaprzeczalny jest równie jej udział w procesie neurogenezy, czyli zdolności organizmu do produkcji nowych neuronów.
  • Powoduje wzrost nowych komórek w strukturach mózgu zarządzających procesami uczenia się i pamięcią.

Drugi składnik ATA Mg® – Magnez

  • Sprawuje istotną funkcję jako kofaktor dla ponad 600 enzymów.
  • Bierze udział w metabolizmie energetycznym.
  • Pełni ważną funkcję w łagodzeniu skutków stresu.
  • Suplementacja magnezem obniża poziom doświadczanego stresu oraz lęku.
  • Reguluje skurcze mięśni i przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.
  • Wykazuje działanie neuroprotekcyjne, czyli chroniące neurony w mózgu.

ATA Mg® vs L-treonian magnezu?

Zarówno ATA Mg®, jak L-treonian magnezu przekraczają barierę krew-mózg. Wyższość ATA Mg® polega na tym, że zawiera on w swoim składzie taurynę, która ma unikalne właściwości, o których wspomniałem w powyższym podrozdziale. Pod tym względem ATA Mg® okazuje się lepszy od L-treonianu magnezu.

N-Acetylotaurynian magnezu? Co daje acetylacja tauryny?

Acetylacja tauryny nadaje ATA Mg® charakter lipofilny – czyli cechujący się rozpuszczalnością tłuszczach — co ułatwia przechodzenie ATA Mg® przez barierę krew-mózg, a tym samym jego penetrację do komórek neuronalnych. Ta unikalna właściwość sprawia, że taurynian acetylu magnezu góruje nad bardziej powszechnymi formami magnezu.

W jaki sposób ATA Mg® działa uspokajająco?

Źródło grafiki: https://www.aaronschool.org/character-education-calmness/

Strukturalne podobieństwo ATA Mg® do dwóch głównych neuroprzekaźników pobudzających (kwasu glutaminowego i kwasu kainowego), pozwala mu modulować neuroekscytację, czyli stan ekscytacji układu nerwowego. ATA Mg® przywraca zaburzoną równowagę neuroprzekaźników pobudzających oraz GABA, odpowiedzialnego za odczuwanie wewnętrznego spokoju.

Większość zaburzeń neuronalnych jest spowodowana hiperekscytacją neuronów, wywołaną przez glutaminergiczne neuroprzekaźniki pobudzające; kwas kainowy i kwas glutaminowy.

1. Kwas kainowy

Pierwszy z nich, kwas kainowy, jest neuroprzekaźnikiem biorącym udział w nadpobudliwości neuronów (bóle głowy, migreny fotogeniczne, napady audiogenne, padaczka, drgawki itp.)

  • Silnie pobudza aminokwasy neuroekscytujące.
  • Działa poprzez aktywację receptorów dla glutaminianu, głównego neuroprzekaźnika pobudzającego w ośrodkowym układzie nerwowym.

Na uwagę zasługuje fakt, że nadmiar kwasu kainowego prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Taurynian acetylu magnezu jest odpowiedzią na to zagrożenie, ponieważ jest inhibitorem kwasu kainowego, a więc efektywnie hamuje jego szkodliwe działanie.

2. Kwas glutaminowy

Z kolei glutaminian jest zaangażowany w ponad 90% wszystkich funkcji pobudzających w mózgu.

Funkcje glutaminianu:

  • Zaangażowanie w procesy uczenia się i pamięci.
  • Stanowi źródło energii dla komórek mózgowych.
  • Przesyłanie informacji między komórkami nerwowymi.
  • Zarządzanie fazami snu.
  • Doświadczanie bólu – wyższy poziom glutaminianu wiąże się ze wzrostem poziomu bólu.

W Internecie można zaobserwować pewien trend – twierdzenia, że zaburzony poziom serotoniny odpowiada za depresję, natomiast dopaminy za brak motywacji. To oczywiście często powtarzany mit. Zapomina się jednak o innym ważnym neuroprzekaźniku – kwasie glutaminowym – który odgrywa niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu. ATA Mg® dba o prawidłowe funkcjonowanie receptorów kwasu glutaminowego, odpowiedzialnych za wypełnianiu funkcji poznawczych mózgu.

Co bardzo ważne, kwas glutaminowy wpływa korzystnie na działanie naszego organizmu, dopóki nie przekroczy pewnej normny. Zbyt duża ilość glutaminianu może bowiem uszkodzić komórki nerwów.

Taurynian acetylu magnezu zapewnia niezbędne wparcie, kiedy poziom kwasu glutaminowego za bardzo szybuje w górę, zmniejszając śmierć neuronów.

Mniej znane mechanizmy działania ATA Mg®

1. Długotrwałe wzmocnienie synaptyczne

Taurynian acetylu magnezu aktywuje LTP(z ang. Long-term potentiation), długotrwałe wzmocnienie synaptyczne. Co powoduje, że neurony po prostu rozbłyskują – jak zjawiskowe fajerwerki w środku nocy. Zwykła rzecz zachwyca nas bardziej i łatwiej zachowujemy ją w pamięci, a uczenie się przestaje już sprawiać nam nadmierne trudności.

2. Wpływ ATA Mg® na plastyczność synaptyczną

Źródło grafiki: https://health.selfdecode.com/blog/stimulate-synaptic-plasticity/

W badaniu na gryzoniach liczebność podjednostek NR2B receptorów NMDA, znanych z udziału w plastyczności synaptycznej, okazała się zwiększona w hipokampie po podaniu ATA Mg®. Potwierdza to skuteczność w docieraniu ATA Mg® do centralnego układu nerwowego oraz inicjowaniu neuroplastyczności.

Plastyczność synaptyczna to cecha układu nerwowego, która zapewnia jego zdolność do adaptacji, zmienności, samonaprawy, uczenia się i zapamiętywania. To znana właściwość neuronów, wykrywana w całym układzie nerwowym. U podstaw wszystkich zmian plastycznych leży zmiana siły połączeń międzyneuronalnych, czyli zmiana siły i liczby połączeń synaptycznych.

2.1 ATA Mg® niezbędny dla osób starszych

W trakcie starzenia się mózgu obserwuje się zmniejszenie stężenia magnezu, co prowadzi do zmiany pobudliwości neuronów, zmniejszenia transmisji synaptycznej i upośledzenia procesów poznawczych. Długotrwały spadek stężenia magnezu powoduje obniżenie aktywności synaptycznych receptorów NMDA, upośledzając plastyczność synaptyczną. Taurynian acetylu magnezu przychodzi tu z pomocą.

3. ATA Mg® a ciało migdałowate

Źródło grafiki: https://www.medicinenet.com/damage_to_the_amygdala/article.htm

ATA Mg® dociera aż do ciała migdałowatego, struktury odpowiedzialnej za emocje. Co sugeruje, że może wpływać na intensywność doznawanych wrażeń, zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób, w zależności od predyspozycji danej osoby.

4. ATA Mg® jako recepta na udany związek

Podawanie ATA Mg® przywraca prawidłowy poziom oksytocyny i wazopresyny, odpowiedzialnych za tworzenie trwałych związków między ludźmi.

Podsumowanie

Na rynku można spotkać całe mnóstwo rodzajów magnezu. Nie są one gorsze ani lepsze od ATA Mg®. Po prostu mają inne zastosowania. ATA Mg® wyróżnia się spośród nich tym, że wystarczy jego niewielka dawka, by dostał się do mózgu i rozpoczął korzystne działanie w układzie nerwowym. Dzięki swoim unikalnym właściwościom pomaga w komfortowym funkcjonowaniu w tych stresujących czasach. To nowe remedium na współczesne problemy ze zdrowiem psychicznym, o którym na pewno jeszcze wiele usłyszymy.

Źródła:

  1. Effect of oral administration of Magnesium N-Acetyltaurinate on synaptic plasticity in rodents. Authors: Manon Fassin , Philippe Danhier , Laurence Ris
  2. https://neuroexpert.org/wiki/kwas-l-glutaminowy-glutaminian/
  3. https://examine.com/supplements/magnesium/%20&fast_search=fs

Informacje zawarte na Blogu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej ani oferty sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *